otřes,drncák v autě

7. 7. 2009
otázka
Dobrý večer pane doktore,prosím Vás o radu.Jsem v 28tt a dnes jsme jeli se známýma autem po městě,já jsem seděla za řidičem.A asi najel na kanál nebo na nějakej hrbol,takže jsem trochu poskočila až jsem cítila jak mimi poskočilo ve mě.Byl to takovej houpák.Mohlo by se miminku něco stát?Např.odloučit placenta?nebo něco?Já mám pořád nějaké strachy.Pohyby cítím normálně,nekrvacím.Děkuji za odpověď.
odpověď
Vážená paní, v této fázi těhotenství (28.týden) je Vaše dítě dosud chráněno před otřesy dostatečným množstvím plodové vody, která je obklopuje a tlumí možný náraz. Takže pokud v prvních 24 hodinách nedošlo ke krvácení, napětí stěny břišní nebo tvrdnutí dělohy, neodtekla Vám plodová voda a nepřestala jste cítit pohyby plodu v obvyklé intenzitě, pak se jistě nic nestalo. V opačném případě by bylo vhodné neprodleně navštívit lůžkové zařízení, kde plánujete rodit a tam objektivně posoudit, zda těhotenství pokračuje normálně (t.j. provést kardiotokografický záznam, který by případné odchylky od normy včas odhalil). Důležité samozřejmě i nadále je, abyste cestovala vždy správně připoutaná, na jakémkoliv sedadle ve vozidle. JK